Bu makaledeki bulunan ifadeler sadece doTERRA uçucu yağlar için geçerlidir. Öbür markaların yağlar için garanti veremiyoruz. Her zaman doktorunuza danışın.

Hamilelik ve emzirme döneminde uçucu yağların nasıl kullanılacağını öğrenin

Uçucu yağlar sağlıklı bir vücut oluşturmak, bağışıklık sistemini desteklemek, rahatsızlık hissini yatıştırmak ve daha fazlası için yararlı olabilir. * Bu güçlü faydaları nedeniyle, uçucu yağlar, hamilelik sırasında bile yaşamın her döneminde yararlı ve etkilidir. Uygun güvenlik yönergelerini takip ederek, hamilelik sırasında uçucu yağları kullanma konusunda kendinizi güvende hissedebilirsiniz .

Hamileyken vücudunuz çok çeşitli değişikliklerden geçer. Bu değişiklikler genellikle tüm vücutta rahatsızlık ve hassasiyet hissi verir. Her hamilelik biraz farklı olsa da amaç tüm vücudun sağlıklı ve düzgün çalışmasını desteklemektir. Doğru beslenme ve düzenli egzersizin yanı sıra, sağlıklı bir vücudu ve sağlıklı bebeği desteklemek için hamilelik sırasında esansiyel yağlar kullanılabilir .

Hamileyken uçucu yağ kullanmak güvenli midir?

“Hamilelik sırasında uçucu yağ kullanmak güvenli mi?” Diye merak ediyor olabilirsiniz. Anneleri ve fetüslerini bekleyen etik test sorunu nedeniyle, hamilelik sırasında uçucu yağların güvenliğini ele alan sınırlı klinik çalışma vardır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında hangi uçucu yağların kullanılacağını belirlemek için güvenli kullanım geçmişine güvenebiliriz.

Hamilelik sırasında bir kadının uçucu yağlara duyarlı olmasının nadir olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu hassasiyetler ve hamilelik sırasında vücutta meydana gelen tüm değişiklikler nedeniyle hamilelikte esansiyel yağları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Hamileyken uçucu yağların kullanılması hakkında doktorunuzla konuşmak

Esansiyel yağları daha önce kazasız kullanmış olsanız bile, hamileliğiniz sırasında kullanmayı planladığınız uçucu yağları doktorunuza yine de bildirmelisiniz. Doktorunuz sizi, özel sağlık endişelerinizi ve hamileliğinizin durumunu bilir ve bu nedenle, hamilelik sırasında kullanmayı planladığınız tüm temel yağ ürünlerinden haberdar olmalıdır.

Her hamilelik farklı olduğundan, doktorunuz bir tedavi planı yapmak ve her birey için hamilelik sırasında hangi uçucu yağların en iyi şekilde kullanılacağını belirlemek için en iyi kaynaktır. Doktorunuz hamilelik sırasında nelerden kaçınmanız gerektiği ve kişisel sağlığınız ve büyüyen bebeğinizin sağlığına bağlı olarak almanız gereken diğer güvenlik önlemleri konusunda size iyi bir fikir verebilir.

Hamileyken uçucu yağların kullanımına ilişkin diğer güvenlik yönergeleri

Bahsedildiği gibi, hamile kadınların uçucu yağlara karşı artan duyarlılık yaşaması nadir değildir. Ortaya çıkan hassasiyetlere yardımcı olması için hamilelik sırasında uçucu yağları kullanırken kullandığınız yağ miktarını veya uygulama yöntemlerini uyarlamayı düşünebilirsiniz.

Tüm uçucu yağların eşit yaratılmadığını hatırlamak da önemlidir. Hamilelik sırasında saf uçucu yağlar kullanmanız çok önemlidir – toksin ve kirletici içermeyen yağlar isteyeceksiniz. Tüm doTERRA esansiyel yağları, saflığı ve güvenliği sağlamak için kapsamlı bir şekilde test edilir ve uygun şekilde kullanıldığında, hamilelik sırasında güvenli bir seçenek sunar.

Hamilelik sırasında hangi uçucu yağların kullanılması güvenlidir?

Doktorunuzla hamileliğiniz ve uçucu yağlar hakkında konuştuktan sonra, hamilelik sırasında uçucu yağları güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz . İşte hamilelik sırasında uçucu yağların nasıl kullanılacağına dair birkaç fikir:

Sabah bulantısı ve mide bulantısı için uçucu yağlar:

 • Nane yağı ve Kakule yağı, sebze kapsülleri içinde alındığında veya suya eklendiğinde ara sıra mide rahatsızlığını hafifletebilir.
 • Zencefil yağı, dahili olarak alındığında ara sıra mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Nane yağı, ile aynı faydaların çoğunu sunar, ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan hassasiyet veya mide rahatsızlığına yardımcı olmak için daha hafif bir seçenek olarak hizmet eder.
 • DigestZen ® Sindirim yağ karışımı doTERRA en karın terbiyecisi karışımıdır ve bir mide yatıştırmaya sağlıklı, doğal bir yol sağlar.

Mide ekşimesi için uçucu yağlar: DigestTab ® Çiğneme Tabletleri, sindirimi destekleyen yağlar ve kalsiyum karbonatın asit nötralize edici faydaları sağlayan DigestZen karın yumuşatıcı karışımı ile aşılanır. Kalsiyum karbonat, mide ekşimesi ve hazımsızlıktan kaynaklanan rahatsızlıklarla başa çıkmanıza yardımcı olmak için mide asidi dengesini korumaya yardımcı olur – ağızda kireçli tat olmadan. 

Hamilelikte sırt rahatsızlığı için uçucu yağlar: Sırtın alt kısmına Deep Blue ® gibi yatıştırıcı uçucu yağ karışımlarına masaj yapmak sırt rahatsızlığı yaşandığında yardımcı olabilir. Bacaklarda veya ayaklarda rahatsızlık ortaya çıktığında, AromaTouch ® Masaj Karışımını alt ekstremitelere sürmek bu sorunlu bölgelere yardımcı olabilir.

Hamilelikte daha iyi uyku için uçucu yağlar: Hamilelikte iyi uyku ve dinlenme çok önemlidir. DoTERRA Balance ® , doTERRA Breathe ® , doTERRA Serenity ® gibi karışımlar sakinleştirici ve yatıştırıcı uçucu yağlarla doludur ve aromatik olarak rahatlatıcı bir ortam oluşturmak için kullanılabilir. Clary Sage, Dill, Lavender ve Sandalwood gibi diğer uçucu yağlar , sakinlik duygularını teşvik eder ve iyi bir gece uykusu için ideal bir atmosfer yaratabilir. Difüzyon ve aromatik kullanıma ek olarak, bu yağlar topikal olarak da uygulanabilir veya uygun olduğunda dahili olarak kullanılabilir.

Hamilelik sırasında dinlendirici bir uyku için aşağıdaki önerileri deneyin:

 • Gece battaniyelerinize veya yastıklarınıza birkaç damla uçucu yağ damlatın.
 • Yatmadan önce 30 dakika boyunca sakinleştirici uçucu yağları dağıtın.
 • Yatma vaktinde gevşemenize yardımcı olabilecek rahatlatıcı bir çay için bir fincan sıcak suya bir ila iki damla Lavanta yağı ekleyin .

Hamilelik sırasında daha iyi bir cilt için uçucu yağlar: Hamile bir kadının vücudu sürekli değişmektedir ve buna ciltteki değişiklikler de dahildir. Vücut büyüyen bir fetüse ayak uydurmaya çalışırken, cilt genellikle gerilebilir ve gerginleşebilir. Pek çok kadının hamilelik sırasında yaşadığı bir diğer zorluk, cildin yağ üretimindeki artıştır. Neyse ki, birçok uçucu yağ, yağlı cildin görünümünü azaltmaya, lekelerin görünümünü azaltmaya ve cildi güzelleştirmeye yardımcı olabilir.

İşte hamilelik sırasında cilt için en iyi esansiyel yağlardan birkaçı:

 • Buhur yağı
 • Greyfurt yağı
 • Helichrysum yağı
 • Immortelle Anti-Aging Blend

Hamilelik sırasında duygusal destek için uçucu yağlar: Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen tüm değişikliklere ek olarak, bir kadının hormonlarındaki değişiklikler, duyguların artmasına neden olabilir. Hamilelik sırasında ruh halinizi yönetmek için doTERRA Duygusal Aromaterapi Sistemi ™ ‘nin temel yağlarından herhangi birini kullanmayı düşünün . Bu koleksiyon, hamileliğiniz boyunca karşılaşacağınız çok çeşitli duygularla başa çıkmanıza yardımcı olacak çeşitli yağlar sağlar. Bu yağları ve en sevdiğiniz sakinleştirici, yatıştırıcı veya canlandırıcı yağlardan herhangi birini, duygusal olarak yorucu hamilelik aylarında ruh halinizi yönetmeye yardımcı olması için kullanın.

İşçilik ve teslimat için uçucu yağlar:

Esansiyel yağlar, canlandırıcı ve sakinleştirici duyguları teşvik ettiğinden, doğum sırasında ve doğum sırasında stres, endişeli hisler ve duygular yoğunlaştığında son derece yararlı olabilir. Araştırmalar, doğum sırasında ve doğum sırasında uçucu yağ kullanan kadınların , uçucu yağ kullanmayan kadınlara kıyasla daha az endişeli duyguları olduğunu ve deneyimleri hakkında daha olumlu hissettiklerini gösteriyor.

 • Kullanım Karabiber ve fesleğen yağı ile seyreltilmiş Parçalanmış Hindistan cevizi yağı doğum sırasında kolaylık rahatsızlık alt sırt üstü. 
 • DoTERRA Balance ® ve Yabani Portakal yağı kombinasyonu , özellikle duyguları dengelemek ve endişeli duyguları gidermek istediğiniz doğum sırasında iyi bir karışım oluşturur.
 • Rahatlatıcı ve rahatlatıcı etkiler için AromaTouch ® karışımını topikal olarak kullanmayı deneyin . Bu karışım zihni ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olur ve özellikle sırt ve omuzlara uygulandığında gerginlik ve stres alanlarını yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Clary Sage yağı, kasılmalara yardımcı olan gerginliği azaltmak için kullanılabilir. Clary Sage’i Lavanta yağı veya Sardunya yağı gibi diğer sakinleştirici uçucu yağlarla karıştırmayı düşünün . 

Emzirirken uçucu yağ kullanmak güvenli midir?

Esansiyel yağlar ve hamilelikle ilgili endişelere ek olarak, birçok kişi “Emzirirken uçucu yağ kullanmak güvenli midir?” Hamilelik sırasında vücut önemli ölçüde değişirken, bu değişiklikler bebeğin doğumuyla sona ermiyor – doğum sonrası hayata uyum sağladıkça vücudunuz değişmeye devam edecek. Hamilelik için kullanmadan önce uçucu yağların kullanımını doktorunuzla konuşmanız gerektiği gibi, emzirmeye başladığınızda da doktorunuza danışmak isteyeceksiniz.

Yine, konu vücudunuz, bebeğiniz ve sahip olabileceğiniz özel endişeler olduğunda en iyi tavsiye kaynağı doktorunuzdur. Emzirirken herhangi bir yeni ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışacağınız gibi, emziren bir anne olduğunuzda uçucu yağ kullanımınızı sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.

Hamilelik gibi, emzirme de annenin vücuduna çok fazla talep yükler. Emzirirken amaç sağlıklı bir yenidoğanı destekleyecek güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Doktorunuzun yardımıyla tüm vücudun sağlıklı çalışmasını destekleyen uçucu yağları ve uçucu yağ ürünlerini kullanabilirsiniz.

© doTERRA.com, orijinal metine ulaş

Categories:

Tags:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *