Uykuya Yardımcı Olmak İçin Esansiyel Yağların Kullanılması

Uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta güçlük çekmek yaygın bir sorundur; Amerikalıların yüzde 33’ü önerilen miktarda gece uyuyamıyor. Bazıları uykusuzluklarını affetmek için cazip gelse de, vücudunuzu uykusuz bırakmanın vücudunuz üzerinde çok çeşitli olumsuz etkileri vardır . Yüksek stresli modern bir toplum, elektronik ve uyku ile ilgili sorunlarda artış gibi bunun çeşitli nedenleri vardır. Piyasada bu sorunu hafifletmeyi vaat eden birçok uyku yardımcısı var, ancak birçok yöntemin istenmeyen yan etkileri var. Uçucu yağların büyük bir yararı, doğal ve dengeli bir şekilde uyku üzerinde sahip olabileceği etkiyi içerir.

Uyku için uçucu yağların nasıl kullanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin. 

Sakinleştirici Uçucu Yağlar

Uyku için birçok uçucu yağın sakinleştirici faydaları vardır. Lavanta ve Bergamot gibi uçucu yağlar, linalool ve linalil asetat açısından zengindir; her iki bileşiğin de iyi bilinen rahatlatıcı özellikleri vardır. Bu yağlar, yatmadan önce huzurlu bir ortam yaratmak için yatak odasında aromatik olarak yayılabilir. Sinir sistemini sakinleştirmek, rahatlamayı sağlamak ve dinlendirici bir uykuya yol açmak için dahili olarak da alınabilir. * Yatmadan yaklaşık 30 dakika önce papatya veya limon otu gibi bitki çaylarına iki ila dört damla Lavanta veya Bergamot esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. . Alternatif olarak, sıcak bir içecek havasında olmadığınızda, boş bir kapsüle iki ila dört damla Lavanta ekleyin ve yutun.

Lavanta ve Bergamot’un yanı sıra, uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğunuz rahatlatıcı ortamı yaratmaya yardımcı olmak için birçok yağ yayılabilir.

  • doTERRA Balance ®
  • doTERRA Breathe ®
  • Kişniş
  • Misk Adaçayı
  • Melissa
  • Sandal ağacı
  • doTERRA Serenity ®
  • Kekik
  • Roman papatyası

Uyku için bazı uçucu yağların faydaları için dahili olarak alınması gerekir. Petitgrain , Vetiver ve Roman Papatyası vücudunuzu rahatlatmaya ve uykuya hazırlanmaya yardımcı olmak için dahili olarak alınabilir. *

DoTERRA Serenity ™ Dinlendirici Kompleks

Yumuşak Jeller Ara sıra uykusuzluğu gidermek için doTERRA Serenity Softgels alın. * Softgel, Lavanta esansiyel yağının bir kombinasyonunu içerir, L-theanine (yeşil çayda bulunan bir amino asit) ve limon otu, çarkıfelek ve alman papatyası gibi bitki özleri. Birden fazla çalışma, tüm bileşenlerin uykunuzu iyileştirmede faydalarını göstermektedir. *

L-theanine’in özellikle uykuda olduğunuz süreyi ifade eden uyku verimliliğini artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca uyku gecikmesini de iyileştirirya da ışıklar söndüğünde uykuya dalmanız için geçen süre. Her ikisi de sağlıklı uyku için önemlidir, çünkü daha hızlı uykuya dalabilenlerin genellikle verimli uykuya sahip olma olasılığı daha yüksektir. İyi Uyumanıza

Yardımcı


Olacak Daha Fazla İpucu . Kasları glikozla dolduran, uyku sırasında istemsiz kas hareketlerine ve bozulmaya neden olan yüksek karbonhidratlı gıdalardan kaçının. Gece munchies aldığınızda, bu genellikle vücudunuzun yorgun olduğu anlamına gelir, bu yüzden sadece yatağa gitme zamanı gelebilir. Aksi takdirde, kuruyemişleri atıştırmayı deneyin. Kabuklu yemişler, sadece tatmin edici olmakla kalmayıp aynı zamanda yavaş sindirilen ve sakin bir uyku sağlayan protein ve yağ sağlar. Ayrıca sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olan bir mineral olan magnezyum açısından da zengindirler.

Doğru zamanda egzersiz yapın veya doğru egzersiz türünü yapın.Bol miktarda egzersiz yapmak kilomuzu kontrol altında tutar, ancak uykuya da yardımcı olabilir. Olumsuz yanı, yatma vaktine çok yakın egzersiz yapmanın metabolizmayı ve vücut ısısını artırması ve uykuya dalmayı zorlaştırmasıdır. Gece egzersiz yapmayı tercih ediyorsanız, egzersizinizi akşam yatmadan en az üç veya dört saat uzakta tutmaya çalışın. Veya yaptığınız egzersizi değiştirin – esneme ve yoga zihni yatıştırmak ve gevşemek için mükemmeldir.

Bir rutine girin. Düzenli bir uyku programı sürdürmeye, aynı anda yatmaya ve aynı zamanda uyanmaya çalışın. Bu ritmi yaratmak, vücudunuzun iç saatini düzenlemenize yardımcı olur ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Parlak ışıktan ve elektronik cihazlardan kaçının.Yatak odasındaki televizyonlar, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar dahil tüm elektronik cihazları çıkarın. Yatmadan en az bir saat önce parlak ışıktan kaçınmaya çalışın. Karanlık, vücudunuzun uykuyu doğal olarak düzenleyen bir hormon olan melatonin üretmeye başlamasına yardımcı olacaktır.

Uyumak için bir sığınak yaratın. Uyku için çeşitli uçucu yağları kullanın. Yatak odanızın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayan sessiz, karanlık ve rahatlatıcı bir ortam olmasını sağlayın. Yatağınız ve yastıklarınız destekleyici ancak rahat olmalıdır. Vücudunuzun uyku moduna geçmesi için zamana ihtiyacı vardır, bu nedenle yatmadan önceki son saati kitap okumak veya ılık bir banyo yapmak gibi sakinleştirici bir aktivite yaparak geçirin.

© doTERRA.com, orijinal metine ulaş

Categories:

Tags:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *